A migrációs válság a világ legsürgetőbb problémája, amelyet leghatékonyabban vándorlás helyett a Szíriával szomszédos országokban lehetne kezelni, és ebben Európának együtt kell működnie Törökországgal és a Szíriával szomszédos többi országgal – jelentette ki a hétvégén Isztambulban néhány újságíró előtt Soros György milliárdos befektető a The Wall Street Journal blogjának beszámolója szerint. A magyar származású amerikai üzletember – aki az egyik legfőbb szószólója a menekültek befogadásának – elmondta, hogy ellenzi a kötelezően előíró kvótákat, de arról is szólt, hogy az álláspontja a menekültválság kérdésében ellentétes Orbán Viktoréval.
Pánik mindenhol
Soros szerint a migránsválsággal kapcsolatban pánik lett úrrá a menedékkérőkön, a közvéleményen és a kormányokon is. Noha megítélése szerint vannak „fontos konstruktív erők”, a pánik a szorongatottság és a zavarodottság érzetét kelti, ami nagyon káros.
Rámutatott: a legtöbb migráns útja Törökországon keresztül vezet, ezért szükség van az együttműködésre Ankarával, amire megítélése szerint Európa és különösen Angela Merkel német kancellár hajlandó.
Kifejtette, hogy az áldozatoknak hatalmas károkat okozó, rendezetlen vándorlásnál olcsóbb és hatékonyabb lenne, ha „a menekülteket ott várakoztatnák, ahol vannak”, erről pedig Európának Törökországgal, valamint Libanonnal és Jordániával is meg kellene állapodnia. Megítélése szerint a kétmillió menedékkérőt befogadó Törökországot a múltban fizetettnél nagyobb összeggel, évente és személyenként 5 ezer euróval kellene kompenzálni, méghozzá azért, mert a megnövelt összegnek magában kell foglalnia a gyerekek oktatását, „felkészítésüket a jövőre, amikor Európában végre elfogadják őket”. S hasonló megállapodások kellenének más frontvonalbeli országokkal, Libanonnal és Jordániával is.
Kötelező menekültkvóta helyett évi tízmillárd euró
Mint mondta, becslések szerint mindennek a költsége meghaladja az évi 10 milliárd eurót, amit hivatalosan nem fogadnak el Európában, mert nem tudják, hogy honnan fognak ennyi pénzt előteremteni.